בית הספר נילי,

הישוב נילי, חבל בנימין

שם המנהלת: ורד טבול

שם המנחה: חיים פרג

נילי – "שפת מקום"

סיפור ייחודי של שייכות היוצרת משמעות "זמן ומקום הם תחומים שבלעדיהם אין לאדם קיום והינם הצירים שבהם נעה הזהות שלנו. כל אדם המנסה לברר את זהותו, מחפש אותה בין הזמן לבין המקום. הזהות שלנו היא נגזרת של מקום, של הסביבה שבה אנו חיים. הזהות המיידית של האדם היא זהותו המקומית והיא בנויה במעגלים מתרחבים: הסביבה הקרובה, בית ומשפחה, שכונה, עיר, מדינה. זהות זו מבוססת על החוויה המקומית של האדם והיא היוצרת את השייכות שלו למקום" (בלפור חקק)

כדי להבין את מלוא עומקו ועצמתו של המושג והערך 'שייכות', עלינו לעצום עיניים ולראות בדמיוננו את הישוב 'נילי' שבחבל בנימין: ישוב קהילתי מוקף גדר השוכן מעבר לקו הירוק, אשר בו חיה קהילה הנעה סביב רעיונות משותפים הקשורים להתיישבות, לחינוך, לאיכות חיים ולרצון לחיות חיים מלאים ועשירים הרחק מן העיר הסואנת. ישוב המאופיין בקווים כאלה יהיה בדרך הטבע בעל רכיבים בולטים ועמוקים מאוד של שייכות על כל מעגליה הבלתי-נגמרים – מהותי ועמוק יותר מאשר שכונה בעיר.

בית-ספר 'נילי' הנטוע בלב הקהילה, הוא הלב הפועם שלה ואליו מתנקזים לא רק חלומות, חזון וציפיות, אלא גם תקווה גדולה למימוש הייעוד של קהילת-מקום: לקיים מרחב המעניק משמעות היסטורית, חברתית ותרבותית לכל קהילתו, ובמילים של בית-הספר, "שפת מקום – שייכות יוצרת משמעות".

זהו הסיפור הייחודי שלנו בהבניית זהותו של התלמיד, לייצר שפת מקום הקושרת את האדם לבית-ספרו ולקהילתו, להניח את ערך השייכות ואת העיסוק בהשתייכות במרכז מלאכת החינוך כדי לאפוף את התלמיד במעגלי שייכות הקושרים אותו בעבותות של אהבה ורצון ככזה הממשיך את הסיפור היהודי-ישראלי של כולנו.

הכנות ליום ביקור ועדת האות 

b51bf045-158d-45be-81d1-1d19e4caeada
675a4851-3a01-4a54-9f76-507cdc95de53
10
9
6
1
2
5

לסרטון ״שפת מקום״ לחצו כאן

מוצרי בית הספר

מתעודה לתהודה

שייכות בגלגל השנה

פני הארץ הם פנינו

ואהבת את ארצך כמוך

כי בא מועד

ששת ימי הבריאה

נחשונים

מנהיגות פורצת דרך