השיח הקהילתי של 

תכנית מארג כל ישראל חברים

image1-2.jpeg

פרשת חוקת-

מסע שורשים ומרד נעורים

אלישבע בולג,

מנחה בתכנית מארג

שלום מצפת (מושקוביץ),

משה על הר סיני, 1969

שיח השדה

ט״ו בשבט הגיע!

מפגשי התפיסה הייחודית תשע״ט:

״יצירה של תפיסה ייחודית״

 

בהתרגשות גדולה ובשמחה אדירה, פתחנו אתמול את מפגשי התפיסה הייחודית תשע״ט בסימן: יצירה של תפיסה ייחודית. מפגש זה הינו הזדמנות לבית הספר להציג ולספר את סיפורו הייחודי ואת תפיסת עולמו, מתוך תהליך הבירור, הגיבוש והעיצוב שעבר ושהוביל את עצמו אליו.  

זוהי הזדמנות לעצירה של התבוננות רפלקטיבית וביטוי האני מאמין העמוק של ביהס' ודרכי היישום שלו בשגרת החיים של התלמידים המורים וכלל הקהילה הבית ספרית.  

 

המשנה מורה לנו ''דַּע מֵאַיִן בָּאתָ וּלְאָן אַתָּה הוֹלֵךְ'' מפגשי התפיסה הייחודית היו הזדמנות נהדרת להכיר ולשמוע את הדרך שעשו בתי הספר, הלבטים, האתגרים, החלומות וההשגים.   המשנה שם מרחיבה ואומרת – "שֶׁעַל כָּרְחֲךָ אַתָּה נוֹצָר, וְעַל כָּרְחֲךָ אַתָּה חַי, וְעַל כָרְחֲךָ אַתָּה מֵת, וְעַל כָּרְחֲךָ אַתָּה עָתִיד לִתֵּן דִּין וְחֶשְׁבּוֹן";  בתהליך שעברו בתי הספר לא היה כורח, אלא בחירה, חשיבה ועיצוב מודע של הדרך, הכיוון והיעד. ה'דין וחשבון' שסופר ושותף ע"י המנהלות אתמול היה מרתק, מרגש ונוטע תקווה. 

נכחו במפגש: יו״ר ועדת האות, מנכ״ל כל ישראל חברים, חברי ועדת האות, חברי הנהגת מארג וצוות תכנית מארג. 

התרגשנו לשמוע את המנהלות, רכזות מארג וחברות הנהגות מארג בבתי הספר:

חטיבת הביניים זאב, בהרצליה

בית הספר שקמה, בראשון לציון

בית הספר מגילות, בקיבוץ קליה

מעט מהדברים שהעניקו חברי ועדת האות לבתי הספר:

1. מרשים לראות את היכולת לספר עשייה בית ספרית, דרך תפיסת עולם ונרטיב מובהק!

2. לא להאמין שצוותי מורים הפיקו כל כך הרבה חומרים איכותיים ומרשמים!

3. ספרתם תפיסה חינוכית-פילוסופית מרשימה! נדירים המוסדות החינוכיים שיודעים לחלץ תפיסה פילוסופית ולהציג אותה. 

 

ומחכים בהתרגשות גדולה לשמוע את שני התיכונים הניגשים לאות השנה (אשר יגיעו לספר את סיפורם ביום ראשון):

תיכון כפר גלים, בחוף הכרמל

תיכון גלילי בכפר סבא

בהצלחה גדולה!

 

 

IMG-20190124-WA0041
press to zoom
IMG-20190124-WA0040
press to zoom
IMG-20190124-WA0039
press to zoom
IMG-20190124-WA0038
press to zoom
IMG-20190124-WA0037
press to zoom
IMG-20190124-WA0036
press to zoom
IMG-20190124-WA0034
press to zoom
IMG-20190124-WA0035
press to zoom
1/1

ביקור ראש אגף מורשת וצוות הניהול של המקצוע תרבות יהודית ישראלית בבתי הספר של תכנית מארג

 

ביום רביעי האחרון, ביקרו ראש אגף מורשת - יובל אוליבסטון, מפמ״ר תרבות יהודית ישראלית - יובל סרי והמדריך הבכיר - שמחה לוי, בשני בתי ספר מופלאים הנמצאים בשנתם הרביעית בתכנית מארג: תיכון כפר גלים בחוף הכרמל וחטיבת הביניים זאב בהרצליה. מטרת הפגישה, הייתה להעמיק את ההכרות עם תכנית מארג ולהמשיך להדק ולחזק את שיתוף הפעולה. 

צוות המטה התרשם מאוד משתי הספר - הן מהנוכחות העמוקה של המקצוע תרבות יהודית ישראלית ובמיוחד, לאופני בהם בתי הספר בלווי תכנית מארג, מעמיקים את השיח היהודי-ישראלית בקהילתם. 

 

אנו רוצים להודות מכל ליבנו ל:

איריס מנהלת, אלפא מנהלת חטיבה עליונה, ענבל מנהלת חט״ב, שירי רכזת המקצוע תרבות יהודית-ישראלי, טלי רכזת תקשורת ולכל התלמידים הנפלאים בתיכון כפר גלים - על הביקור העמוק והשיעור המשמעותי שלמדנו יחד.

טלי מנהלת, שרון סגנית מנהלת, סמדר רכזת מארג, מקס חבר הנהגת מארג, תמר רכזת חברתית, רחל מורה לתרבות יהודית ישראלית, נלי חברת הנהגת מארג ורכזת שכבת ז׳ ותלמידי כיתה ח׳ היקרים של חט״ב זאב, הרצליה - על הביקור הנפלא והשיח העמוק והמשמעותי. 

IMG-20190124-WA0004
press to zoom
IMG-20190124-WA0005
press to zoom
IMG-20190124-WA0000
press to zoom
IMG-20190124-WA0014
press to zoom
IMG-20190124-WA0009
press to zoom
IMG-20190124-WA0007
press to zoom
IMG-20190124-WA0010
press to zoom
IMG-20190124-WA0008
press to zoom
IMG-20190124-WA0015
press to zoom
1/1

ֿט״ו בשבט בבית הספר כרמל וים, חוף הכרמל!

ט"ו בשבט זה כבר מזמן לא רק נטיעות. בתכנית מארג - כל ישראל חברים הפועלת בבתי ספר בכל רחבי הארץ, מנצלים את החג הזה כדי לצאת לדיון מעמיק ומעשיר בשאלות של שמירה על הסביבה. כמו תמיד במארג, הדיון מתחיל מהטקסט היהודי, וממנו יוצאים ומתרחבים אל דיונים אקטואליים, דרך שיח דילמה, ולימוד מעמיק של סוגיות הנוגעות לחיים של התלמידים. כי אנחנו ב כל ישראל חברים - אליאנס מאמינים שהלימוד הכי טוב הוא לימוד שיוצא מתוך זהותם ועולמם של התלמידים, והדברים שמעסיקים אותם ביומיום. 


ט"ו בשבט הקרב ובא מחדד את העיסוק בשאלות סביבתיות ובמתח המתמיד העומד בין שימור לבין פיתוח. דרך הפסוק "תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם תקלקל אין מי שיתקן אחריך" (קהלת רבא, ז' א') מגיעים לעסוק בשאלות של שמירה על הסביבה, זיהום אוויר ואפילו אסדות הגז!! כן כן, כך למשל זה עובד בבית הספר היסודי "כרמל וים", השוכן במישור חוף הכרמל, שבחר לעסוק בסוגיית אסדת הגז המתוכננת לקום מול חוף דור. הסוגיה הזו שימשה כאימון נוסף עבור הקהילה, לברר את זהותה מול סוגיות ודילמות חברתיות וסביבתיות שהחברה הישראלית עסוקה בהן למכביר. התלמידות והתלמידים יוצאים למסע לבירור זהותם היהודית, הישראלית, האזרחית והדמוקרטית, ולימוד שמח ומעשיר ללא כפייה, מתוך סובלנות, הכלה וקבלה של כל אחד באשר הוא. ההיבט היהודי נשמר תחת העיקרון של "תרבות של מחלוקת - חיים יחדיו גם באי הסכמה", הבא לזקק את המחשבה ש"אלו ואלו דברי אלוהים חיים", ובשעה של מחלוקת נכון לנמק את דעתך, אך בד בבד, להקשיב לדעת השונה, ולדעת לחיות עמו בשלום. שיהיה ט"ו בשבט שמח של צמיחה, פריחה ודיאלוג לכולנו!! 

חטיבת חצב - כי האדם עץ השדה

השיעור לטו' בשבט, מבית היוצר של קרן בן מנחם, חברת הנהגה ורכזת חברתית בחטיבת חצב, אלפי מנשה, הולך ומעמיק דרך מגוון מקורות יהודיים וישראליים נוגעים ומעוררי מחשבה. במרכזו עומדת שאלת השורשים של האדם, החיבור היציב שלו אל מול אתגרים ותהפוכות, החידוש והצמיחה אל מול ומתוך המושרשות, הדמיון לעץ, לצד השוני וההיפוך.  

לשיעור לחצו כאן

יום השפה העברית / בת חיל רכזת עברית בביהס' אורט דקל וילנאי במעלה אדומים. 

" בית הספר אורט דקל וילנאי  יפעל להעמקת הזיקה למדינת ישראל ולמורשת היהודית". כך כתוב בפרופיל הבית ספרי של בית הספר אורט דקל וילנאי .כחלק מתהליך מברר זהות אנו עובדים על רכיבי זהות שונים .כחלק מרכיב זהות שפה אנו ציינו  בבית הספר כמידי שנה את יום הלשון העברית החל ב-כ"א טבת יום הולדתו של אליעזר בן יהודה. 
אנחנו שמים דגש בשיעורי העברית על לימוד חוויתי ,הרחבת הידע הכללי  בכל הקשור בהתפתחותה, רבדיה ומקורותיה של העברית כדי להבליט את חשיבותה של השפה ובנוסף מקנים, מחזקים ומרחיבים את אוצר המילים של תלמידינו. כחלק מערכי בית הספר - שייכות  ומצוינות השנה בחרנו לעסוק בניבים וביטויים.  העברית שלנו משופעת במאות רבות של מטבעות לשון, ואלו מְתבלים את לשוננו ומעניקים לה נופך מיוחד משלה.
בחרנו פעילות מתוך האקדמיה ללשון בה התלמידים התבקשו לבחור ביטוי ולחקור אותו ולבסוף להציגו על בריסטול בצורה יצירתית.
חשוב היה לנו לבדוק עם תלמידנו את המקור לניבים וביטויים הללו , דרך המקורות היהודיים. חלק מתוצרי התלמידים והעבודה שנעשתה מוצגים על לוחות בכניסה לבית הספר.

מזמור שיר ליום השבת 

בהקשר לחודש שבט ולמוטיב הצמיחה, השיר 'כנפי רוח', מילים – הראי"ה קוק.  
אמר רבי יהודה בר סימון: אותה האורה שנברא בה העולם, אדם הראשון עמד והביט בה מסוף העולם ועד סופו. כיון שראה הקב"ה מעשה דור אנוש ומעשה דור המבול ומעשה דור הפלגה שהן מקולקלים – עמד וגנזוֹ מהם, שנאמר: (איוב לח טו) 'וְיִמָּנַע מֵרְשָׁעִים אוֹרָם'. ולמה גנזוֹ? אלא גנזוֹ לצדיקים לעתיד לבא, שנאמר: (בראשית א, ד) 'וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת הָאוֹר כִּי טוֹב', ואין טוב אלא צדיקים, שנאמר: (ישעיה ג, י) 'אִמְרוּ צַדִּיק כִּי טוֹב'.
ולכבוד פרשת יתרו – הפיוט – 'יום מעמד סיני' של ר' יצחק בן גיאת.  מנהג 'סעודת יתרו' שנהג בכמה עדות (בעיקר ג'רבה ותוניס) שם דגש על הילדים שלמדו לקרוא באותה שנה, ויכלו, לראשונה, לקרוא בעצמם את פרשת מתן תורה.